مهمان عزیز به انجمن فیش لند خوش آمدید , اگر شما این پیغام را میخوانید به این معنا است که هنوز در انجمن ثبت نام نکرده اید. لطفا چند ثانیه از وقت خود را بگزارید و برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید و بعد گذراندن چند مرحله ساده میتوانید از تمام امکانات انجمن استفاده کنید. توجه داشته باشید که اسامی مستعار مستهجن یا بی معنی ممنوع است (بدون اعداد یا حروف به طور تصادفی) و لطفا خود را در بخش معرفی کاربران برای آشنایی بیشتر با جامعه مجازی فیش لند معرفی کنید.

اطلاعیه

Collapse
اعلام نشده است.

چندروش کاهش سختی اب

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • نمایش
پاک کردن همه
new posts

• چندروش کاهش سختی اب

راه های کاهش پی اچ در آب
    پایین آوردن سختی آب توسط سیستم اسمز معکوس (RO)
    دستگاه مذکور سختی آب را شدیدا پایین میاورد و در نتیجه میزان پی اچ نیز کاهش می یابد
    کاهش پی اچ توسط رزین
    این شیوه تا پانزده سال پیش رایج بود ولی با ورود تصفیه آب ها (اسم معکوس) طرفداران خود را از دست داد ولی تکثیر کنندگان زیادی را می*شناختم که به کمک کاهش سختی آب توسط رزین مختصر تأثیری بر کاهش پی اچ وارد میکردند و نژادهای قوی تر از نظر آنزیم اسپرم مثل دیسکس های قهوه ای را تکثیر میکردند
    استفاده از اسید فسفریک خوراکی : این شیوه مورد علاقه شخص من در تکثیر دیسکس میباشد
    سه مشکل اساسی در این شیوه وجود دارد که به شخصه با آنها درگیر بودم
    اول تفاوت دوام افت پی اچ در میان انواع اسید فسفریک بود و متوجه شدم انواع ارزانتر و صنعتی به سرعت تجزیه شده و آب تانک مولد ها دچار نوسان پی اچ میشد که با گزینش اسید های آزمایشگاهی و با کیفیت تر به این مشکل غالب شدم
    دوم نوسان زیاد پی اچ پس از ۲۴ ساعت بود که باز هم دریافتم که اگر پی اچ آب تا ۵.۵ پایین بیاید اکثر نوسانات پی اچ ازبین میرفت
    سوم غلظت شدید این اسید بود که تا حل شدن و تنظیم کردن دستی پی اچ زمان زیادی صرف میشد که البته بعد ها اسید را با آب مقطر ترکیب میکردم و بعد به آب مخزن دپو اضافه مینمودم
    در سالهای اخیر سیستم اسم معکوس من روهم تنبل کرد و از اسید فسفریک فاصله گرفتم هرچند هرگز نوزادان تکثیر شده با آب RO به کیفیت نوزادان تولید شده با اسید فسفریک نبودند . دلیل علمی را نمیدانم ولی شاید به دلیل اهمیت فسفر در بنیان آبزی پروری و پرورش آبزیان بود

استفاده از ذغال سنگ : شیوه محبوب جک واتلی محقق بزرگ دیسکس بود که در مقالات پربار وی به کرات به آن اشاره میکرد . البته من یک دوره ذغال سنگ رو تست کردم و متوجه شدم چندین نوع متفاوت ذغال سنگ وجود دارد که تنها یک نوع آن پی اچ را کاهش میداد و حتی انواعی از ذغال سنگ رو پیدا کردم که برعکس موجب افزایش پی اچ میشد که استاد بزرگ دیسکس به صلاح دید خود این موضوع را قلم گرفت

استفاده از برگ بادام زمینی: بسیار اندک هستند افرادی که در نقاط مختلف جهان از برگ بادام زمینی بهره میگیرند ولی بسیار کار آمد هست و طی آزمون و خطای شخصی متوجه شدم ظرف۷۲ ساعت پی اچ را به حد انتظار میرساند
    مرحوم حسن عظیمی اولین تکثیر کننده تجاری دیسکس در ایران از همین شیوه برای کاهش پی اچ بهره می*گرفت

استفاده از پیت موس : بهترین شیوه برای آکواریومیست های خانگی و غیر حرفه ای ها استفاده از پیت موس میباشد که اسید های طبیعی ترشح شده از آن موجب کاهش پی اچ به مرور زمان شده و کمترین خطر از نظر شوک پی اچ را دارد . شایان ذکر است که پیت موس انواع دارد و برعکس تصور عموم پیت موس متشکل از درخت نارگیل ضعیفترین نوع پیت موس می*باشد
    تجربه شخصی من بهم نشون داده که در آب با سختی بسیار پایین پیت موس مناسب نبوده چون گاز دی اکسید کربن را جذب و کربنات به آب پس میدهد

استفاده از چوب و ریشه درختان :ترکیبات گیاهی خصوصا چوب خاصیت جذب بیکربنات(سختی) را داشته و بصورت دی اکسید کربن آزاد میکنند که در افت پی اچ تاثیر مستقیم دارد . در عین حال هیومیک اسید فراوان و سایر اسید های ارگانیک دیگر پی اچ را کاهش میدهند
    این شیوه نیز به آکواریومیست های خانگی و افراد غیر حرفه ای پیشنهاد میشود چون نوسان پی اچ کمی دارد
    البته هستند افرادی که چوب آبنوس را خرد کرده و داخل فیلتر قرار میدهند و اقدام به تکثیر میکنند ولی صرفه اقتصادی به همراه ندارد

استفاده از نی طبیعی (گیاه نی و جگن)
    یک شیوه بسیار موثر در سبک کردن آب بوده و پایین آوردن پی اچ
    به شخصه بار ها آب های بسیار نا مناسب با جی اچ و کی اچ بالا را تست کردم که در معرض انبوه نی بهترین فیلتراسیون روی آنها صورت گرفته

استفاده از گاز دی اکسید کربن (co2)
    بطور کلی گاز دی اکسید کربن پس از حضور در آب ابتدا دو واحد هیدروژن و یک واحد اکسیژن را جذب کرده و تولید اسید کربنیک میکند
    Co2-------->H2CO3
    در این حالت شرایط اسیدی نا پایداری در آب ایجاد میشود
    اکثر افرادی که با گاز دی اکسید کربن اقدام به تکثیر میکنند عموما ناکام میمانند و جز معدودی موارد موفق نخواهد بود و آن به دلیل ناپایداری اسید کربنیک بوده و حتی اشکال بعدی آن موجب افزایش سختی آب میشود
    H2CO3--------->HCO3(بیکربنات) —-------->CO3-(کربنات)

تاثیرات پی اچ بر روی بیماری های دیسکس
    بطور اصولی به دلیل تقویت سیستم ایمنی و تنظیم متابولیسم بدن دیسکس در پی اچ های کمتر از ۷.۵ ، میتوانید شاهد سلامت بیشتر ،کمترین آلودگی به انگل ها ، کمترین هجوم بیماری های باکتریایی و ویروسی به دیسکس باشیم
    هر چند جلوگیری از نوسانات پی اچ خود واجب میباشد ولی مختصر تلاش برای تنظیم پی اچ در حد مطلوب را به شما پیشنهاد میکنم

برگ سبزی تهفه درویش.
    نقل قول از استاد عزیز محمد جان
    Mehdi .gh, nazinin36 و sammyhero2003 به خاطر ارسال این پست تشکر کرده اند.

سلام خدمت شما دوست عزیز ینی شما میفرمایید که تکنولوژی اسمز معکوس یک تکنولوژی قدیمیه دیگه؟ پس این سایتا که این همه دارن در این مورد تبلیغ میکنن چیه؟ مثلا
    آب شیرین کن آتیه انرژی یا آب شیرین کن بهتا واتر؟

نظر

نوشته اصلی توسط nazinin36 نمایش پست ها
      سلام خدمت شما دوست عزیز ینی شما میفرمایید که تکنولوژی اسمز معکوس یک تکنولوژی قدیمیه دیگه؟ پس این سایتا که این همه دارن در این مورد تبلیغ میکنن چیه؟ مثلا
      آب شیرین کن آتیه انرژی یا آب شیرین کن بهتا واتر؟
      در حال حاظر بهترین روش همین اسموز معکوس و یا همون RO هست که میفرمایید.
      Omidhsi به خاطر ارسال این پست تشکر کرده اند.
      جهت تشکر فقط از کليد تشکر در زير هر پست استفاده نماييد !
      مطالب و سوالات خود را در بخشهاي مربوطه ارسال فرماييد.

برای دیدن تصاویر باید عضو انجمن و وارد حساب کاربری خود شده باشید.

برای دریافت جواب سریعتر بعد از ارسال پست یا سوال خود در تلگرام موضوع را اطلاع دهید.
      به سوالهاي مربوط به آکواريوم در خصوصي و تلگرام پاسخي داده نخواهد شد!

آي دي تلگرام fishland@
      کانال تلگرام انجمن فیشلند FishlanDiscus@

نظر

صبر کنید...
      X